El yapımı ürünlerin satışını yaparken yararlanabileceğiniz ipuçları

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog El yapımı ürünlerin satışını yaparken yararlanabileceğiniz ipuçları
30 Kasım 2020, 11:29 0 Yorum 1876 Okuma

Tüketiciler son dönemlerde fabrikasyon ürünler yerine biraz daha butik ve el yapımı ürünlere de önem vermeye başladı. Bunun yanı sıra kendi işini kurmak ve internetten satış yapmak isteyen kişiler de kendi ürettikleri ürünleri ön plana çıkartarak, el yapımı ürünlerini internet üzerinden satmak istiyor. Bu durumda da üreticilerle tüketicilerin ortak bir noktada buluştuğunu görebiliyoruz.

El yapımı ürünlerin daha kişiye özel olması ve manevi bir değer taşıyor olması da bu ürünlere gösterilen ilgiyi artırıyor. Tabii ki bu ürünlerin satışını yaparken de bir takım özel stratejiler ve yaklaşımlar gerekebiliyor. Bu rehberimizde de el yapımı ürünlerin satışını yaparken yararlanabileceğiniz ipuçlarını ele alacağız.

Güvenilir bir e-ticaret sitesi ve altyapısı

Öncelikle ürünlerinizi sergileyebileceğiniz ve markanızı duyurabileceğiniz bir e-ticaret sitenizin olması gerekir. Bunun için de güvenilir bir altyapı kullanmanız ve son trendlere uygun bir e-ticaret sitesi kurmalısınız. E-ticaret sitenizi kurarken farklı alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Kendiniz bir e-ticaret yazılımı hazırlayabileceğiniz gibi e-ticaret altyapı paketlerinden de yararlanabilirsiniz.

Sitenizin güvenilir olması oldukça önemli olduğu için, bu konu hakkında daha önce tecrübeniz bulunmuyorsa, bir e-ticaret altyapı paketinden yararlanmanız, daha hızlı ve düşük maliyetlerle kendi sitenizi oluşturmanızı sağlayacaktır.

Online pazar yerlerinde mağaza açın

Yeni bir markaysanız, kendiniz duyurmanız ve hedef kitlenize ulaşmanız biraz zor olabilir. Bunun için pazarlama ve reklam çalışmalarına bütçe ayırmanız gerekecektir. Ancak online pazar yerlerinde mağaza açmanız, bu mecraların kendi kitlelerine ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Bu platformlar Türkiye’nin genelinde aktif oldukları için, farklı kullanıcılara ulaşmak için bu mecralarda yer almanız faydalı olacaktır. Bu mecralar üzerinde belli satış rakamlarına ulaştığınızda markanızı da yavaş yavaş duyurmaya başlarsınız.

Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü ürün fotoğrafları hazırlayın

Ürünlerinizi en iyi şekilde tüketicilere tanıtmanız gerekir. Bunun için de ürün fotoğraflarınızı mümkün oldukça iyi bir şekilde hazırlamanız gerekir. Ürünlerinizin fotoğraflarını ilgi ve dikkat çekici bir şekilde hazırlamamanız, kullanıcılara ulaşmanızı zorlaştıracaktır. Bunun yanı sıra yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraflar da bu noktada önemli bir rol oynamaktadır. Fotoğrafların kalitesiz olması firmanın özensiz veya amatör olduğunu göstereceği için de marka imajınıza zarar verecektir.

Günümüzde doğru ışık koşulları oluşturulduğunda akıllı telefonlarla dahi oldukça kaliteli çekimler yapılabiliyor. Eğer bu konu hakkında fikriniz yoksa bir profesyonele de ürün fotoğraflarınızı çektirebilirsiniz.

Fiyatlandırmanızı doğru bir şekilde yapın

El yapımı ürünlerde fiyatlandırma konusu da bir hayli önemlidir. Ürünlerinizin tüm maliyetleriniz hesaplamanız gerekir. Burada kullandığınız malzemeler, paketlemedeki malzemeler, kargo masrafları gibi tüm kalemleri dikkate almanız gerekiyor.

Maliyetlerinizi hesapladıktan sonra bu ürünlerin üzerine kar marjınızı da eklemeniz gerekiyor. Kar marjınızı çok yüksek tutmanız tüketicileri kaçırabileceği gibi, bu marjı düşük tutmanız da karlılığınızı azaltacaktır. Bu sebeple de farklı fiyatlandırma stratejilerinden yararlanmanız gerekir.

Ürün açıklamalarınızı detaylı bir şekilde açıklayın

El yapımı ürünlerinizde fotoğraflar kadar ürün açıklamalarınız da önemlidir. Ürün açıklamalarınızda, ürünlerin teknik özelliklerinin yanı sıra üretim aşamasının nasıl olduğunu, üretim sürecinde neler yapıldığını da detaylı bir şekilde belirtebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum