2022'de Dikkat Çekecek E-ticaret Site Tasarım Trendleri

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog 2022'de Dikkat Çekecek E-ticaret Site Tasarım Trendleri
21 Şubat 2022, 17:40 0 Yorum 1320 Okuma

E-ticaret site tasarımınız, müşterileriniz tarafından önemsenen bir detaydır. Online alışveriş yapan kullanıcılar ürünlere ve fiyatlara öncelik veriyor olsalar bile tasarım da karar aşamasında etkilidir. Çünkü hem göze hoş görünen hem de kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak daha keyiflidir. Örneğin fiziksel mağazanızı kötü bir şekilde dekore ederseniz kapıdan giren müşteriler, çok geçmeden geri çıkar. E-ticaret sitenizde de aynı kural geçerlidir ve siteye giren kullanıcıların hemen çıkması, olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle trendleri takip etmeli, kullanıcıya hitap ederken sitenizi zenginleştirebilecek detaylara sahip bir tasarım yaptırmalısınız. 

2022’de Popüler Olacak Web Tasarımı Trendleri Nelerdir?

E-ticaret, sosyal, kişisel ya da kurumsal web site tasarımı trendleri birbirinden farklı olabilir. Fakat kullanıcılar arasında popüler olan ve kullanımı kolaylaştıran ortak trendler de mevcuttur. E-ticaret site tasarımı trendleri söz konusu olduğunda ise müşterinin online alışverişten keyif alması önemli bir detay olarak öne çıkar. Bu nedenle e-ticaret sitenizde yer vereceğiniz web tasarım trendlerini doğru seçmeli ya da online alışveriş ile optimize etmelisiniz. Teknolojinin nimetlerinden faydalanarak hem satışlarınızı artırabilir hem de müşterilerine daha güzel bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz. 

Cesur Renkler ve Renklerin Psikolojik Etkileri

Web tasarımında renklerin yeri her zaman önemlidir. Ama 2022 ile birlikte eski dönemlerin popüler konularından biri olan “renklerin psikolojisi” yeniden zirveye çıktı ve renk seçimi daha ciddi bir hâl aldı. Hemen herkes renklere anlam yükler fakat bazı psikolojik detaylar var ki pek çok marka bile buna göre logo rengi seçiyor. 2022 e-ticaret site tasarımı trendlerine göre ise cesur renkler seçilmesi gerekiyor. Yani biraz standardın dışına çıkmalısınız.

Markanızla bütünleşmiş bi renk mutlaka vardır. Bu rengi sitenin herhangi bir yerinde ya da tamamında kullanıyor olabilirsiniz. Sitenizin en azından bir köşesinde bu renge mutlaka yer vermelisiniz elbette. Fakat cesur davranıp renk tonlarıyla bir miktar oynayabilirsiniz. Pastel renklerin zirveye kadar çıktığı dönem 2022’de tarihe karışabilir. Bu nedenle daha canlı, parlak ve doygun tonlar seçmelisiniz. 

Seçim sırasında renklerin psikolojik etkilerini de göz ardı etmemelisiniz. Olumsuz hisler uyandıran renklerden kaçınmalısınız. Bu nedenle sitenizde birden fazla renk kullanmanız da gerekebilir. Psikolojik etkilerin yanında bir de kültürel olarak renklere yüklenen anlamlar vardır. Örneğin enerjik bir site oluşturmak istiyorsanız kırmızıyı, doğa dostu ürünler satıyorsanız yeşili seçebilirsiniz. 

Özelleştirilmiş İçerik

Özelleştirilmiş içerikler, e-ticaret site tasarımı için zaten önemli bir detay iken 2022’de trendlerin arasına girmeyi de başaracak gibi görünüyor. Son yıllarda web siteler yaygın bir şekilde içerik özelleştirmeye başlamıştı. Bu yöntem, özellikle e-ticaret sitelerinde çok verimli oldu. Çünkü kullanıcılar ihtiyaç duydukları ürüne daha kolay ulaşma imkânı yakaladı. İçeriklerin özelleştirilmesi ise kullanıcı davranışına bağlı olarak yapılmalıdır. 

E-ticaret sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi ürünler ile ilgilendiklerini takip etme şansınız vardır. Özellikle üyelik oluşturan kişiler için, daha önce incelediği ürünlerle ilgili faydalı içerikler sunarsanız, satın alma oranını da artırabilirsiniz. Özelleştirilmiş içerikler sadece 2022’nin değil, önümüzdeki birkaç yılın en önemli trendlerinden biri olabilir. 

Yapay Zekâ

Yapay zekânın insan hayatına sunduğu faydalar artık tartışılmayacak boyuta ulaştı. Sadece bilgisayar, akıllı telefon vs. değil, küçük ev aletlerinden beyaz eşyalara kadar pek çok cihazda yapay zekâdan faydalanılıyor. Kullanıcı dostu bir e-ticaret site tasarımı için de yapay zekâ çok faydalı olabilir. Özellikle veriye dayalı yapay zekâ kullanımının popülerleşmesinin ardından bu yöntem, 2022 trendleri arasında kendine yer buldu.

E-ticaret sitesinde yapay zekâ kullanımı ile ilgili altı çizilmesi gereken bir başka detay da chatbotlardır. Müşteri hizmetlerini hızlı ve pratik hâle getirmek için sohbet robotu kullanabilir, kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Basit ve genel soruları anında cevaplayabilen yapay zekâlı sohbet robotları, müşterilerinizin problemlerini kısa sürede çözer.

Mikro Etkileşimler

2022 web tasarım trendleri arasına giren mikro etkileşimler, kullanıcılarla etkileşime giren küçük animasyonları ifade eder. Mikro etkileşimler ile web sitenize kişisel dokunuşlar yapabilir, kullanıcı deneyimini verimli bir şekilde artırabilirsiniz. Popüler bir mikro etkileşim örneği olarak “fare imleci ile üzerine gelindiğinde renk değiştiren butonlar” gösterilebilir. Dışarıdan bakılınca çok basit görünen bu mikro dokunuşlar, kullanıcıları etkileşime geçmeye teşvik eder. Kullanıcılar ise bu tip küçük detaylara değer verir ve mikro animasyonların yönlendirdiği eylemleri gerçekleştirmeye eğilim gösterir. Pek çok web site, bu küçük animasyonlar sayesinde abone toplar. Aynı durum e-ticaret sitelerin üye toplama süreci için de geçerlidir.

Akıllı Video

Video, internet dünyasının en eski içerik parçalarından biridir. Sosyal medyalarda bile videolar, çoğu zaman fotoğraflardan daha fazla ilgi görür. Fakat 2022 web site tasarım trendleri arasında klasik olanlar değil, akıllı videolar vardır. Yani YouTube videosunu siteye gömmek, akıllı video trendine ayak uydurmuş olmak anlamına gelmez. Bir amaca hizmet eden ve kullanıcı üzerinde bazı küçük etkiler yaratan videolar hazırlamanız gerekiyor. Buna ek olarak gömülü oynatıcı geleneğini bir kenara bırakıp daha bilinçli yöntemlerle sitenize video eklemelisiniz. Bu konudaki en popüler yöntemlerden biri, sitenin arka plan resmini bir video ile değiştirmektir. 

Metinli Büyük Resimler

2022 web tasarım trendleri arasında kendine yer bulan metinli büyük resimler, “Metin mi, görsel mi?” tartışmasına son noktayı koyuyor. Artık web sitelerin kahraman bölümlerinde metin içerikli görsellerin olacağı öngörülüyor. Kahraman bölümü, web sitelerin en üst kısımlarına verilen bir isimdir. Bu bölümü, gazetelerdeki manşet kısmı gibi düşünebilirsiniz. Gazeteler, en önemli detayı manşet olarak, sayfanın en üstüne yazar. 

Siz de web sitenizin bu bölümünü gazete manşeti gibi düşünüp kahraman resminizi buna göre tasarlayabilirsiniz. Kahraman bölümünün arka planındaki tek renkli tipik görseli kaldırıp onun yerine tipografik bir resim kullanabilirsiniz. Metine dayalı büyük bir resim hazırlayabilir, bu resimde 2022’nin trend renklerini tercih edebilirsiniz. 

3D Görüntüler

3 boyutlu görüntüler çok uzun bir zaman önce internet dünyasına giriş yapmıştı. Fakat sayfa yüklenme hızını yavaşlatmasından dolayı bir türlü popülarite yakalayamamıştı. Son yıllarda web site altyapıları da gelişen teknolojiden payını aldı ve 3D görüntüler, yüklenme hızını yavaşlatan bir unsur olmaktan çıktı. Bu da 3D görüntülerin 2022 trendlerine doğrudan girebilmesinin yolunu açtı. Türü fark etmeksizin hemen her sitede, yakın zamanda 3 boyutlu görüntüler kullanılacağı öngörülüyor.  

3D görüntüler e-ticaret site tasarımı trendleri arasında da önemli bir noktada. Bazı markalar buna öncü oldu ve ürünlerinin 3 boyutlu görsellerini yayımladı. Bu konudaki en önemli detaylardan biri de e-ticaret sitelerindeki görüntülerin etkileşimli olması. Kullanıcılar, ilgilendikleri ürünleri ellerindeymiş gibi her açıdan inceleyebiliyorlar. E-ticaret sitenizde kullanıcı deneyimini zirveye çıkarmak istiyorsanız, bu yöntemi mutlaka denemelisiniz. 

Minimalizm ve Basitleştirilmiş Görünüm

Web sitenizin çok zengin bir içeriği olabilir. Fakat bu zenginlik fazla göz önünde olduğu takdirde kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Dijitalleşmenin getirdiği “hızlı sonuç alma” beklentisi, web site kullanıcılarının daha basit sitelere yönelmesine sebep oldu. Bu durum da minimalizm ve basitleştirilmiş görünümü, 2022 tasarım trendleri listesine ekledi. Gezinmeyi engelleyen reklamlar, açılır pencereler, pop-up içerikler ve uyarılar, bu yıl eskisinden daha az kullanılacak gibi görünüyor. 

İşlerini hızlıca halledip aradığını kısa sürede bulmak isteyen kullanıcıların favorisi, artık minimalist siteler. Bu nedenle zengin içerikli siteler için bile özenle seçilmiş birkaç öğeye sahip temiz tasarımlar gerekiyor.

Gerçek Kişilerin Görselleri

Günümüzde internet, reel dünyanın neredeyse tümünün erişebildiği bir dünya hâline gelmiş durumda. Son yıllarda iyiden iyiye hissedilen bu durum, 2022 yılında gerçek kişi görsellerinin tasarım trendlerine girmesine de yol açtı. Peki neden? Bunun en önemli sebeplerinden biri, azınlıkların bile internetten seslerini duyurabilmesidir. 

Yani internette var olabilmek için geniş bir kitle oluşturmaya artık çok fazla gerek yok. Dolayısıyla web siteleri, her kesimden bireye hitap edebilecek şekilde tasarlanmalıdır. 

Örneğin bir iç çamaşırı markası, klasikleşmiş fit vücuda sahip olan bir mankenden ziyade kilolu bir kadını manken olarak podyuma çıkarabilmektedir. Siz de web sitenizi dizayn ederken bu kültürel çeşitliliğin getirdiği gereklilikleri göz önünde bulundurmalısınız. Kampanyalarınızda gerçek kişilerin görsellerini kullanarak hedef kitlenize doğrudan hitap edebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar, sosyal hayatlarında karşılaştıkları kişilerin görsellerini gördüğü markalara daha çok güvenir. Güven ise özellikle e-ticaret siteleri için olmazsa olmazdır. 

Geometrik Şekiller

Geometrik şekiller, pek çok alanda popüler olduktan sonra web tasarım trendleri arasına da hızla giriş yaptı. Son yıllarda markaların logo güncelleme çalışmaları ile sıkça karşılaşmış olabilirsiniz. Organik şekilleri içeren logolar, yerini geometrik şekilli olanlara bırakıyor. Bu durum aslında dijitalleşmenin getirdiği bir gereklilik. Web tasarım trendi olarak öne çıkması ise zaten kaçınılmazdır. Kullanımı yaygınlaşan geometrik şekiller, basit gibi olan ama aslında ilginç görünen bir öge olarak sitelerde yer alıyor. 

Geometrik şekilleri sitenizin hemen her yerinde kullanabilirsiniz. Fakat altı çizilmesi gereken konu, bu şekillerin ilginç ve dikkat çekici bir görünüme sahip olması gerektiğidir. Öylesine bir yuvarlak ya da kare, kullanıcının ilgisini çekmeyebilir. Buna ek olarak renk uyumu da göz ardı edilmemelidir. Hareketli ya da etkileşimli içeriklerde de geometrik şekiller kullanılabilir.  

Sesli Arama Optimizasyonları

Mobil tarayıcıların, masaüstü tarayıcılardan daha fazla kullanılabildiği dönemlere geldik. Bunun en önemli sebebi elbette akıllı telefonların yaygınlaşması. Akıllı telefonların sahip olduğu teknolojiler, kullanıcıları sabit bir noktada bilgisayar kullanma zorunluluğundan kurtardı. Her zaman, her yerden aradığına ulaşma fırsatını yakalayan kullanıcılar ise internet sitelerine de mobilden girmeye başladı. Bu durum, sesli arama optimizasyonunun web tasarım trendlerinden biri olmasına zemin hazırladı. 

Mobil kullanıcılar, akıllı telefonların hemen hepsinde bulunan sesli asistanları da sık kullanmaya başladı. Sesli asistanların yaygın kullanılması sonrasında ise arama motorları, sonuçları sesli aramalar doğrultusunda da optimize etmeye başladı. Bu optimizasyona uygun olmayan siteler ise geri planda kalmaya başladı. Dolayısıyla artık SEO gibi bir de sesli arama optimizasyonu yapılması gerekiyor. Bu işlem e-ticaret site tasarımı trendleri arasında da gösterilebilir. Çünkü e-ticaret siteleri, arama motoru sonuç sayfası için büyük bir rekabet içerisindedirler. 

Karanlık Mod

Sosyal ağların mobil uygulamaları arasında popüler olan karanlık mod, kullanıcılar tarafından çok sevildi. Bunun ardından hızla yayıldı ve hemen her türden mobil uygulamaya karanlık mode eklendi. Sosyal ağların web sitelerine ve tarayıcılara da karanlık mod seçeneği geldi. Kullanıcılar ise daha fazla karanlık mod istemeye devam edince 2022 web tasarım trendlerinden bir yenisi daha belli oldu. Karanlık mod, özellikle geceleri çok rahat bir kullanım sunduğu için seviliyor. Dolayısıyla türü fark etmeksizin her sitenin karanlık mod imkânı sunabileceği öngörülüyor. E-ticaret site tasarımında da bu unsurun trend olması bekleniyor.

Buz Cam Etkisi

Gizliliğin getirdiği çekicilik, 2022 web tasarım trendleri arasına “buzlu cam etkisi” olarak giriş yapmış bulunmakta. Buzlu cam etkisi ya da efekti, kullanıcıların etkileşimi artıran ve ziyaretçi çeken bir tasarım hilesi olarak da kabul edilebilir. Tasarım dilinde “glass morphism” olarak da adlandırılan bu yöntem, web sitelere farklı bir yorum kazandırıyor. Sitedeki öğeler buzlu camın arkasına gizleniyor ve bu durum, kullanıcıların içeriği görme isteğini artırıyor. Web tasarımın kullanıcı üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteren bu yöntem, daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor. 

Neden 2022’de Web Sitenizi Güncellemelisiniz?

Web siteleri “geçici” değildir. Başarılı bir site projesi yıllarca yaşayabilir. Siteyi başarısız kılan ise yıllar boyu değişen trendlere ayak uyduramamasıdır. Bu durum özellikle e-ticaret sitelerinde belirgin bir şekilde öne çıkar. E-ticaret site tasarımı yapılırken her detay en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir. Fakat bir kere tasarlanması, ömür boyu sitenin o şekilde kalabileceği anlamına gelmez. Çünkü dijital çağın halk diline kazandırdığı “güncelleme” diye bir kelime var.

E-ticaret siteleri, diğer türlere göre daha sık güncelleme ihtiyacı duyar. Çünkü kullanıcının isteği karşılanmadığı takdirde satışlar azalır. E-ticaret sitenizi güncellemeniz, müşterilerinize, onları dikkate aldığınız mesajını verir. Size geri bildirim veren müşterileriniz, sitenizdeki güncellemeyi fark ettiği takdirde hem güveni artar hem de daha keyifli bir şekilde alışveriş yapar. Bu durum satışlarınıza da olumlu yönde yansır. 

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum